Zacharius Usta-Jules Verne

Jules Verne’nin Zacharius Usta Kitabının Yorumu:

Nasıl da bambaşka bir adamdı şu Zacharius Usta! Yaşını tahmin etmek imkansız gibiydi. Cenevre’nin en yaşlıları bile, onun zayıf ve sivri başının ne zamandan beridir omuzlarının üzerinde titreyip durduğunu, onu ilk defa hangi gün, uzun beyaz saçlarını rüzgara salarak şehrin sokaklarında yürürken gördüklerini söyleyemezlerdi. Bu adam yaşamıyordu. Duvar saatlerinin sarkaçları gibi bir o yana bir bu yana salınıyordu. Kadavra suratına benzer kuru yüzü genellikle asıktı. Adam Leonardo da Vinci’nin tabloları gibi iç karartıcıydı.

Zacharius Usta saat yapan bir adam. Lakin sıradan ustalardan oldukça farklı. Çünkü yaptığı saatlere ruhunun bir parçasını hapsediyor. Yani hayatından bir parça haline getiriyor. Herkes tarafından tanınan ünlü bir saatçi ve yaptığı saatler herkes tarafından oldukça beğeniliyor. Fakat esrarengiz bir şekilde günün birinde yaptığı saatler tek tek durmaya başlıyor. Duran her saat adamın kalbini durduruyor. Diğer çalışan saatler henüz durmadığından tekrar çalışıyor kalbi ta ki yaptığı son saatte durana kadar. Zira Zacharius Usta yaptığı bütün saatleri kalp atışlarına göre ayarlıyor.

Kibir onu öyle bir hale getiriyor ki elinde olan her şeyi tek tek yitirmesine sebep oluyor… Hatta hayatını bile. Keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kahvekitapikilisi

Jules Verne’nin Zacharius Usta Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Zacharius Usta

Kitabın Yazarı: Jules Verne

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 56

Çevirmen: Alev Özgüner

Orijinal Adı: Maître Zacharius

İlk Baskı Yılı: 1854

3.93/5 (96)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.